Napoje izotoniczne i ich działanie

Koktajle, Okulary, Napoje, Nachos

Napoje izotoniczne są jednym z bardziej popularnych produktów na naszym rynku. Korzystają z nich praktycznie wszyscy, choć ich jedynym i dedykowanym targetem są sportowcy, których organizmy poddawane są ciężkim wysiłkom. Mają za zadanie wyrównać utracone podczas aktywności fizycznej elektrolity oraz poziom wody – dlatego też świetnie spiszą się jako przyjmowane płyny podczas uprawiania sportu w wyższych zewnętrznych temperaturach. Jednakże, należy zaznaczyć, iż nie wszyscy producenci oferują napoje zdrowe i korzystnie wpływające na nasz organizm – duża część z nich zawiera w sobie duże ilości substancji słodzących oraz składników chemicznych. Wystarczy jednak przeczytać skład produktu, aby dowiedzieć się czy wybrane przez nas napoje izotoniczne posiadają wyłącznie naturalne składniki.

Regularna aktywność fizyczna o wysokiej wydajności ma to do siebie, że oprócz korzystnego wpływania na nasze mięśnie i organizm, przyczynia się do pozbywanie się przez niego cennych składników odżywczych. Dlatego też, podczas treningu organizm traci nie tylko duże pokłady wody, ale tracimy również:

  • sód, który odpowiada za regulację ilości wody znajdującej się w powierzchniach międzykomórkowych
  • magnez, istotnie wpływa na nasze samopoczucie, problemy ze snem, a jego większy niedobór przyczynić się może nawet do początkowych stanów depresyjnych i obniżenia nastroju
  • potas, to właśnie jego ubytki w dużej mierze odpowiadają za odczuwalne przez nas notoryczne zmęczenie oraz wpływają na mniejsze osiągi naszego organizmu podczas wysiłku (oraz jego regenerację)

Tutaj z pomocą przychodzą napoje izotoniczne, które dzięki zawartości utraconych przez organizm minerałów i witamin teoretycznie szybko je przywracają. Profesjonalne produkty, w przeciwieństwie do napojów energetycznych nie powinny zawierać dużej ilości cukrów lub substancji słodzących. Poza przywracaniem wartościowych dla nas składników, istotnie wpływają na zatrzymanie wody w organizmie oraz przesyłają mikro i makro-elementy, które odpowiadają za odbudowę i odnowę mięśni. Należy zaznaczyć, iż napoje izotoniczne są szczególnie przydatne, przy intensywnym uprawianiu sportów takich jak: biegi na długich dystansach, interwały, kalistenika oraz kolarstwo, zarówno szosowe jak i górskie.

Napoje izotoniczne posiadają niezmiernie zróżnicowane korzyści wynikające z ich stosowania, jednakże należy pamiętać, iż w tym przypadku niezwykle istotny jest sam sposób przyjmowania tych płynów. Otóż, napój izotoniczny wypić powinniśmy po danym wysiłku – powinien to być także trening o wyższej intensywności, gdyż przy przeciętnym treningu cardio nie tracimy wartościowych dla nas składników. Po zakończeniu aktywności fizycznej spożyć powinniśmy około 500 ml napoju, a w przeciągu kolejnej godziny wykorzystać pozostałą część. Taki sposób pozwoli nam na jak najwydajniejsze przyswojenie składników zawartych w napoju izotonicznym, dzięki czemu do naszego organizmu zostanie dostarczona ich większa ilość. Toteż, jeśli regularnie trenujemy daną dyscyplinę i od pewnego czasu czujemy się przemęczeni i osłabieni, to warto sięgnąć po napoje izotoniczne – może to być znak, iż poziom elektrolitów jest zbyt niski.

Zachęcamy również do przeczytania: http://kazdytemat.bloggg.pl/2018/08/03/zele-energetyczne-dla-biegaczy/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.